BarCamp nebol zlý, ale…

V sobotu som sa zúčastnil na druhom slovenskom BarCampe. Nemal som takmer žiadne očakávania, ale o to som bol zvedavejší. Nebol som na prvom, o to viac som sa však tešil na tento druhý. Jednoducho mal som takú správnu BarCampovú náladu…

Keďže som nebol na prvom kole BarCampu, nechcem porovnávať a budem sa tváriť, takto vyzerá BarCamp štandardne. Priestory školiaceho strediska neboli zlé, paralelné prednášky v miestnostiach na to určených boli podľa mňa dobrým riešením. Niekedy zamzelo, že sa človek nemôže zúčastniť viacerých naraz, pretože v jednu hodinu začínali aj 4 súčasne. A podľa názvu sa niekedy nedalo celkom presne vybrať… Ešteže som tam mal kamarátov, takže sme sa rozdelili a potom si odovzdávali informácie z práve prebehnutej hodiny. Pravdou však je, že naše zdieľanie väčšinou skončilo na vete “Nič exra nové som sa nedozvedel, a ty ako?”:) Na druhej strane sa pýtam sám seba, že keď som taký frajer a niektoré témy by som zvládol lepšie, prečo som sa nepostavil pred (zväčša) preplnenú miestnosť a nepridal som ruku k dielu aj ja? Asi to bol rešpekt ku zúčastnenej komunite pred BarCampom, ale sľubujem, že keď budem mať o čom, rád to napravím nabudúce…

Menšie výhrady mám aj k stiesneným “spoločným priestorom” (rozumej chodba), kde sa po vyrojení účastníkov z prednáškových miestností zvýšila teplota tak na 35°C a pred interaktívnou tabuľou sa tlačili “informáciíchtiví” camperi snažiac sa zistiť aká prednáška kde nasleduje. Interaktívnym som si dovolil nazvať flipchart s lepkami preto, lebo čo platilo pre pár minútami, bolo o chvíľu úplne inak. Takže ak som išiel napríklad do žltej miestnosti na 14.00 kvôli nejakej prednáške, bolo dosť možné, že sa táto konala o jednej v miestnosti ružovej:) Priemerne chápavý jedinec sa však aj v tomto systéme pomerne dobre vyznal:)

Posledným ofrflaním (považujte to zároveň za slepú závisť) bol neúmerný počet účastníkov priestorovým možnositam budovy. Dve z piatich prednášok som si odsedel na zemi, pri ostatných sa mi podarilo uchmatnúť si stoličku:) Neviem, ako lepšie by sa to dalo riešiť, snáď sa nabudúce pôjde rovno do Incheby, ale je naozaj príjemným zistením, že myšlienka BarCampu zaujala toľkých.

Obed, ktorý mi príliš nechutil nemôžem hodnotiť, pretože bol milým a nečakaným spestrením soboty. O pitný režim sa však organizátori postarali vzorovo, aj ranné croissanty mi urobili pekne v duši :)

Na záver by som chcel dodať, že BarCamp bol fajn. Nie prednášky, nie catering, ale BarCamp. Uvedomujem si totiž, že na takýchto akciách, kde sa nič neplatí a celý úspech stojí a padá na aktivizácii samotných účastníkov som aj ja mohol spraviť viac ako len prísť a ofrflať. A to sa aj chystám… nabudúce. Kedy je BC No. 3?


posli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Univerzita online podnikatela na Internet-Marketing-Strategie.sk

Počet komentárov: 7

a ja som si myslel, ze interaktivnu tabulu som vymyslel ja :-). Pritom som to mozno len niekde pocul :-)

braque
23. Február 2009 o 20:44

Cau PeSo,

dik za spatnu vazbu. K organizacnym veciam:

- Ako som uz napisal inde, ucast viac ako 170 ludi znacne prekonala nase podstatne skromnejsie odhady o 100-120 ucastnikoch - podla toho potom vyzerali tie priestory. Par dni pred akciou sme uvazovali, ze registracie uzavrieme, ale radsej sme vsadili na metodu ruskeho lietadla a nechali ludi registrovat sa pocitajuc s tym, ze aj tak nepridu vsetci. Nuz, prislo ich takmer presne tolko. :-] Zaujem nas samozrejme potesil, aj ked za cenu istych kompromisov. Na zemi som inak sedel aj ja a nijako ma to neurazalo, mozno to tak trochu k BarCampom patri. Je to ale jedno z pouceni do buducnosti.

- Flipchart niekto po case vyniesol k vytahom, co som povazoval za dobry napad, lebo sa to trochu natiahlo. Sposob s post-it stitkami sa ukazal ako najpraktickejsi. Zmeny v programe boli zial nevyhnutne, kedze niektori prednasajuci meskali alebo sa vobec nedostavili.

K BarCampu ako takemu: Spravne si poznamenal, ze tieto akcie su take, ake si ich sami ucastnici urobia. Bude dobre, ked v buducnosti prispeje viac ludi.

pJ

pJ
24. Február 2009 o 10:21

Ahoj pJ, neber to ako kritiku, skor ako sebakritiku. Sam som mohol spravit viac, keby… Ale ako som napisal, nabuduce so mnou ratjte:)

A dobre viem ako je to nieco organizovat, mam za sebou par akcii a nie je to taka pohoda, ako ked niekto pride, skritizuje a odide. Viem, viem.

PeSo
24. Február 2009 o 12:59

PeŠo, Ty si mi ukradol titulku článku o BarCampe :) Vidím, že máme na Barcamp 2 podobný pohľad. V každom prípade sa teším na ďalší a tiež rád pridám ruku k dielu.
Možno by nebolo zlé spraviť nejaký miniBarCamp, specializovaný na konkrétnu tému…

Savione
24. Február 2009 o 13:32

Aby som ti mohol ukradnut titulok, to by som musel Tvoj blog pravidelne citat. A aby som ho cital, musel by si dat na web BarCampu link, ze si o BArCampe pisal:) TAkze som ti nic neukradol a nesnaz sa tvarit, ze si postol skor, lebo si youngdatujem svoj prispevok a budeme sa natahovat do nekonecna:) (skonci to potom tak, ze nase prispevky budu oficialne publikovane pred samotnym BarCampom:D:D:D)

A co sa tyka miniBarcampu, v zasade ide o to, ze podla by mal byt samotny BarCamp zamerany na nejaku temu/temy uz od podstaty. Vsak tento aj mal 4 okruhy, ktorych sa mal prioritne tykat…

PeSo
24. Február 2009 o 13:36

PeSo, tvoju kritiku beriem konstruktivne a v mnohom suhlasil. Skor som chcel vysvetlit okolnosti “z druheho brehu”. Budeme radi, ked rezervy, ktore mala dvojka, pomozu k lepsej trojke. Mal som taky pocit, ze ludia boli po tom prvom BarCampe taky trochu pohodlni a cakali, ze sa prednasky spravia same. :)

pJ
24. Február 2009 o 16:09

Sorry za hrubku. ;) Ked clovek robi piate cez deviate…

pJ
24. Február 2009 o 16:10

Pridať príspevok

Meno (*)

E-mail (nebude zverejnený) (*)

Webstránka

Komentár